DARDANIATV

Vai ai contenuti

Menu principale:


Ngjyrë të kuqe ka
        flamuri,
Me shqiponjën me
        dy krerë,
Na jep emrin më
        të bukur,
Jam shqiptar  me
      Besë e Nder.
Kryengritja e të Burgosurve Politikë të Spaçit
Masakra e Tivarit, si u shfarosën mijëra djem kosovarë
NJI LETER NGA BURGU I SPACIT


Memorial në nderim të 2000 martirëve të Lumës


FESTA E FLAMURIT NE ROME 2018


‘Serbia jo në BE pa njohur Kosovën’, reagon politikani gjerman…
CIA zbardh detajet, ja kushtet në kampet e përqendrimit gjatë regjimit komunist, shumica e të burgosurve gra dhe fëmijë
2 KORRIK 1990 - 2018, reflektim

45 VJET nga , e  Revolta e Spaçit, e cila u organizu nga të burgosunit politik te këtij burgu në datat 21-23 maj 1973
“Diaspora Flet”, e organizuar nga organizata joqeveritare “Germin”

“TË PËRFSHIHET DIASPORA SHQIPTARE NË ZHVILLIMIN SHOQËROR DHE EKONOMIK TË SHQIPËRISË” MË 17 MAJ, NË QENDRËN E HARTAVE GJEOGRAFIKE NË ROMË

Dossier“Hoxha pyeti me gjysmë zëri Titon se ç’do të bëhet me Kosovën”LeximeVeseli-Caselatti: Italia përkrah Kosovës drejt integrimeve euro-atlantike


Infermieri i mbijetuar i kampit të Tepelenës: Çdo ditë kishte 5-6 vdekje
PERKUJTIMORE,


Dëshmitari i mbijetuar, Lek Previzi: Enveri do na çonte në Siberi, çfarë ndodhi në kampin e Tepelenës


PETICION DREJTUAR PARLAMENTIT TE MAQEDONISE
Berisha tregon bisedën me Xhorxh Bush: Të gjithë u shtangën kur më tha….per KOSOVEN

LIGA SHQIPTARO AMERIKANE FESTON NE NJU JORK " 10 VJETORIN E PAMVARESISE SE KOSOVES"


RRUGETIMI PER PAMVARESINE E KOSOVES U PREGATIT NGA LIGA SHQIPTARO AMERIKANE NEPRMJET KONGRESIT AMERIKAN
     
Hon. Joseph J. DioGuardi

President, Albanian American Civic League

www.aacl.com
“Monarkia Austro-Hungareze dhe Shqipëria 1916-1918”
Majko: Hapim kufijtë me Kosovën! Tërbohen serbët: Provokacija
Presidenti Ilir Meta uroi nga qyteti i Vlorës të gjithë të shqiptarët për festën e 28 Nëntorit.


Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka marrë një mesazh urimi nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.


GJON JUNCAJ DHE SKENDERBEU, FRYMEZIM PER REFORMEN NE DREJTESI
MONUMENTI I SKENDERBEUT NE PRISHTINEMinistri italian Minniti: Do godasim ata që janë të paprekshëm në Shqipëri


Eparkia e Horës së Arbëreshëve,  kremton 80-të vjetorin e themelimit


PLAVE E GUCIJA


PROKURORI SHQIP-AMERIKAN GJON JUNCAJ PER SHQIPTARET


Ministri Majko jep lajmin e madh për Diasporën shqiptare


Meta: Thaçi kërkesë për pasaportat, protestë në emër të KosovësQEMAL DRACINI, MARTIR I DEMOKRACISE


HASAN BAKALLI DHE GEISU BASHA BAKALLI, KONCERT NE TIRANE


KOSTAQ STEFA , MARTIR I DEMOKRACISE

AT MATI PRENUSHI MA NE FUND  SHENJT !Avokat MUZAFER PIPA
SHENJTERIMI I NANE TEREZES, PROGRAMI

Hon. JOSEPH DIOGUARDI, KRYETAR I LIGES SHQIPTARO AMERIKANE, UDHETON PER NE KATUNDIN  ARBERESH GRECI NE ITALI, NGA KU U NIS I ATI  80 VITE MA PARE
PERKUJTIMORE , ME RASTIN E 65 VJETORIT TE VDEKJES TRAGJIKE


PRESIDENTI THACI ,NE ROME E VATIKAN

NANE TEREZA, NJI VAJZE ME EMNIN GONXHE

FNAI-Federata SHqiptare e Shoqatave Shqiptare ne Itali

AUTOCHTONus SONG !

FJALORI MALAZEZ,  PROVOKIM PER SHQIPTARET

GJUHA SHQIPE … çelësi i shpjegimeve të SEKRETEVE TE MEDHA

PELLAZGET , PARARDHESIT E SHQIPTAREVE

KRIMET E fadil hoxhes

ISH AMBASADORI AMERIKAN RYERSON PER SHQIPNINE E VITEVE 90'

KONGRESI I LUSHNJES , NEN NJI DRITE TE RE

SIMBOLI JONE I LASHTE, SHQIPONJA ME DY KRENA

PSE I VRANE DY PROFESORET SHKODRANE

GJUHA SHQIPE DOKUMENTOHET E SHKRUEME QE NE VITIN 1210

FJALA  E PRESIDENTIT TE RI TE  KOSOVES  Z.HASHIM THACI

HERONJTE NUK DUHEN HARRUE

2 PRILLI 1991 NE SHKODER

fadil hoxha, Tradhetar i Kombit

Silvana Licursi, kangetare Arbereshe

E tmerrshme /Viti 1912: Serbët masakruan shtatëmijë shqiptarë në një ditë

Teatri Romak i Butrintit, nje riprodhim ne 3D


Rome, ne 548 vjetorin, perkujtohet vdekja e Skenderbeut me 17 Janar 1468 - 2016 .GAZETA  "ATDHEU"

 
 
 
Torna ai contenuti | Torna al menu