NANE TEREZA - DARDANIATV

Vai ai contenuti

Menu principale:

NANE TEREZA

AKTIVITETET ME RASTIN E SHENJTERIMIT TE NANE TEREZESMë datë 4 shtator 2016 në Vatikan do të zhvillohet ceremonia e shenjtërimit të Nënë Terezës. Kisha Katolike në Shqipëri ka shpallur programin e aktiviteteve që do të zhvillohen në  në Shqipëri, Kosovë dhe Itali me rastin e kësaj ngjarjeje.

Kisha Katolike ka zgjdhur pikërisht datën e sotme duke qenë se 26 gushti është data e lindjes së humanistes shqiptare.

Programi i aktiviteteve të bëra publike nga Kisha Katolike
Kisha Katolike në Shqipëri me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës në Vatikan me datë 04 shtator 2016, shpall sot programin e aktiviteteve që do të zhvillohen me rastin e kësaj ngjarje në Shqipëri, Kosovë dhe Itali. Ky komunikim bëhet sot në ditën e lindjes së saj duke falënderuar Zotin për këtë shenjtëreshë shqiptare.
Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, kurse më 19 tetor të vitit 2003 u shpall e lume nga Papa Shën Gjon Pali II.

Lidhur me programin e 4 shtatorit që po vjen, janë të shumta takimet dhe ngjarjet që do të shoqërojnë kanonizimin e Nënë Terezës së Kalkutës.

PROGRAMI I AKTIVITETEVE NË SHQIPËRI

10 Shtator 2016, ora 10.00, në Katedralen e Sapës (Laç, Vau i Dejës),
Meshë falënderimi në nivel kombëtar.
11 Shtator 2016, Meshë Falënderimi në çdo famulli.

PROGRAMI I AKTIVITETEVE NË KOSOVË

10 Shtator 2016, Meshë falënderimi në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë.
11 Shtator 2016, Meshë Falënderimi nëpër famullitë e Kosovës.

PROGRAMI I AKTIVITETEVE NË ROME - ITALI

1 SHTATOR 2016
“Ekspozita e jetës, e përshpirtërisë dhe mesazhi i Nënë Terezës”, pranë “Universitetit Lumsa”, në Complesso Giubileo, përgjatë Via di Porta Catello.
Do të qëndrojë e hapur deri me datë 7 shtator 2016.
Në ekspozitë hyrja është falas.
Ora 16 deri më 20.30, Festa e Familjes së Misionareve të Dashurisë dhe e të varfërve me pjesëmarrjen e tyre në Auditorium Santa Cecilia, në Via della Conciliazione.
Pas një ceremonie të mirëseardhjes, do të shpaloset një demostrim muzikor kushtuar Shenjtëreshës së re, nga Michele Paulicelli dhe grupi i tij.

2 SHTATOR 2016
Në mëngjes Meshë në gjuhë të ndryshme në Bazilikën eSant’Anastasia al Palatino.
Ora 09.00 Mesha në anglisht;
Ora 10.30 Kremtim në spanjisht i udhëhequr nga Mons. Emilio Carlos Berlie;
Ora 12.00 Kremtim në italisht i udhëhequr nga kardinal Angelo Comastri, vikar i përgjithshëm i Shenjtërisë së Tij për Shtetin e Qytetit të Vatikanit.
Në përfundim të secilës meshë do të mundësohet nderimi i relikeve të së Lumturuarës Terezë të Kalkutës e gjithashtu do të jepet edhe mundësia që pjesëmarrësit t’i afrohen Sakramentit të Rrëfimit.

Në pasdite –shtegtarët lirisht mund të kalojnë portat e shenjta apo të vizitojnë Ekspozitën e Nënë Terezës.

Gjatë mbrëmjes, duke filluar nga ora 20.30, shtegtarët do të marrin pjesë në Vigjiljen e Lutjes me Adhurimin Solemn në bazilikën e San Giovanni in Laterano, udhëhequr nga Vikari i Romës kardinali Agostino Vallini e të animuar me muzikë nga Kori dioqezan i drejtuar nga Mons. Marco Frisina.
Gjatë zhvillimit të Vigjiljes së Lutjes, tema e së cilës është “Duke rrezatuar Dritën e Krishtit: Një thirrje drejt Shenjtërimit”, qëllimet e lutjes do t’u drejtohen shenjtërimit të familjeve, të rregulltarëve e veçanërisht të meshtarëve, mbarështuesve të mëshirës. Veç të tjerave, përgjatë Adhurimit do të jetë e mundur, që në gjuhë të ndryshme, pjesëmarrësit t’i afrohen Sakramentit të Rrëfimit.

3 SHTATOR 2016
Ora 10.00 në Sheshin e Shën Pjetrit
Vigjilja e Kanonizimit - Papa Françesku do shprehet nëpërmjet katekizmit.

Ora 17.00 Lutje dhe meditim, shoqëruar me art e muzikë.
Një “Orator” i së Lumturës Terezë e Kalkutës, të titulluar Mother, kompozuar nga Marcello Bronzetti il Fedeleamato, me korin e orkestrën Fideles et Amati, në bazilikën e Sant’Andrea della Valle.

Ora 19.00 Ngjarja do të kulmojë me nderimin e relikeve të së Lumturës Nënë Terezë si dhe kremtimin e Meshës së Shenjtë.

Ora 19.30 Basilika e Shën Palit, Sheshi i Shën Palit
Koncerti i Himnit të Nënë Terezës
Yjet mbarëshqiptare me famë botërore Inva Mula, Ermonela Jaho, Rita Ora, Shkëlzen Doli, Saimir Pirgu, Ramë Lahaj, Gëzim Myshketa e shumë emra të tjerë të njohur zbresin në Vatikan në Vigjilje të shenjtërimit të Nënë Terezës.

4 SHTATOR 2016
Ora 10.00 në Sheshin e Shën Pjetrit
Liturgjia Eukaristike Solemne dhe Riti i Kanonizimit, të kremtuar nga Papa Françesku çka do të pasohet nga Engjëlli i Zotit i orës 12.00.

5 SHTATOR 2016
Ora 10.00 në Sheshin e Shën Pjetrit
Mesha e falënderimit për festën e parë të Shën Terezës së Kalkutës, do të udhëhiqet nga Kardinali Pietro Parolin, Sekretar i Shtetit.
Ora 16 - 18.30
Nderimi i relikeve në bazilikën e San Giovannit në Laterano.
Gjithashtu nderimi do të vazhdojë edhe më 6 shtator, nga ora 07.00 deri në 18.30.

7 e 8 SHTATOR 2016
Ora 09.00 – 18.00
Zhvendosja e Relikeve të themelueses së Misionareve të Dashurisënë Kishën e San Gregorio Magno, dhe çaste nderimi nga ana e besimtarëve.

Gjatë këtyre ditëve ora 8.30-11.30 si dhe 16.30-19.00,
njerëzit gjithashtu do të kenë mundësinë e vizitës së dhomës së Nënë Terezës në kuvendin e San Gregor-it.

19 SHTATOR 2016
Ekspozitë mbi Figurën e Shenjtëreshës shqiptare në Mitingun e Riminit 2016.

25 SHTATOR 2016
Takimit përmbyllës i së enjtes.
 
Zyra e Shtypit e Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë - See more at: http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/sot-dit-lindja-e-n-n--terez-s-ja-aktivitetet-e-dit-s-s--shenjt-rimit-372060.html#sthash.8ZaUVY2s.dpuf

 
Torna ai contenuti | Torna al menu